Pobrežie Slonoviny má tretí titul APN, vo finále zdolalo Nigériu 2:1

12.02.2024 Celý región

Abidjan 11. februára (TASR) - Futbalisti Pobrežia Slonoviny vyhrali tretíkrát v histórii Africký pohár národov (APN). V nedeľnom finále na domácej pôde v Abidjane zdolali reprezentáciu Nigérie 2:1. Víťazný gól zaznamenal Sebastien Haller v 81. minúte.

Pobrežie Slonoviny predtým na africkom šampionáte triumfovalo v rokoch 1992 a 2015. Domáci tím vybojoval titul napriek tomu, že bol po prehre 0:1 s Nigériou a 0:4 s Rovníkovou Guineou na pokraji vyradenia už v základnej skupine. Doplatil na to francúzsky kouč Jean-Louis Gasset, ktorého zväz odvolal z funkcie. "Sloni" však napokon postúpili do vyraďovačky ako jeden zo štyroch najlepších tímov z tretích priečok a pod vedením dovtedajšieho asistenta Emersea Faea dokráčali až do finále. V osemfinále vyradili obhajcu titulu Senegal.

Domáci odštartovali finále výrazne aktívnejšie, ale z hernej a streleckej prevahy gól nevyťažili. Nigéria sa dostala k slovu až v závere polčasu a po rohovom kope sa v 38. minúte ujala vedenia, hlavou sa presadil obranca Troost-Ekong. Pobrežie Slonoviny dokázalo vyrovnať v 62. minúte, keď rovnako hlavou po rohovom kope vyrovnal Franck Kessie na 1:1. Hrdinom tribún sa potom stal Haller z Borussie Dortmund, ktorý v 81. minúte po centri Simona Adingru rozhodol špičkou kopačky o víťazstve.

Nigéria nepridala svoj štvrtý titul z APN (predtým 1980, 1994 a 2013). Na turnaji v Pobreží Slonoviny neprehrali predtým zverenci portugalského trénera Joseho Peseira v šiestich dueloch ani raz, premožiteľa našli až vo finále. Rekordérom v počte trofejí na Africkom pohári národov je Egypt (7).

Africký pohár národov

finále (Abidjan):

Nigéria - Pobrežie Slonoviny 1:2 (1:0)
Góly: 38. Troost-Ekong - 62. Kessie, 81. Haller

Nigéria: Nwabali – Ajayi, Troost-Ekong, Bassey – Aina, Onyeka (86. Aribo), Iwobi (79. Yusuf), Sanusi (86. Moffi) – Chukwueze (56. Simon), Osimhen, Lookman (79. Iheanacho)

P. Slonoviny: Y. Fofana – Aurier (69. Singo), Kossounou, Ndicka, Konan – Kessie, Seri (90.+3 Lazare), S. Fofana (88. Sangare) – Gradel (69. Diakite), Haller (88. Krasso), Adingra

hlasy po zápase /zdroj: AFP, AP/:

Emerse Fae, tréner Pobrežia Slonoviny: "Je to lepšie ako v rozprávke. Mám problém to všetko vstrebať. Keď pomyslím na všetko, čím sme si prešli, tak sme to zvládli len zázrakom. Nikdy sme sa nevzdali a zvládli sme niekoľko tvrdých rán."

Sebastien Haller, strelec víťazného gólu: "O tomto momente sme snívali veľakrát. Tie zábery na radosť, naša krajina si to zaslúži. Verili sme až do konca, spoluhráči mi pomohli zostať na ihrisku čo najdlhšie a vďaka nim som skóroval."

Jose Peseiro, tréner Nigérie: "Hrali sme fantastický turnaj, ale Pobrežie Slonoviny bolo dnes lepšie. Ja aj tím sme smutní, ale hráči urobili maximum, každý jeden. Niekedy niečo chcete, ale nedokážete to dosiahnuť."